VT Farm - шаблон joomla Форекс
З м і с т

Дезінфекція

 

   Дезінфекція (від французького слова дез - заперечення, і латинського – інфекція).
   Це знищення в середовищі, що оточує людину, патогенних мікроорганізмів (бактерій, грибків, вірусів, найпростіших) та їх переносників.
   Мета дезінфекції – знищити збудника в середовищі життєдіяльності людини (в приміщенні, на предметах, посуді, білизні тощо).
   Розділи дезінфекції:
   1. Власне дезінфекція – знищення патогенних мікроорганізмів;
   2. Дезінфекція – знищення комах, переносників захворювань (мух, комарів, вошей....);
   3. Дератизація – знищення гризунів, переносників захворювань (мишей, щурів....);
   4. Стерилізація – знищення всіх мікроорганізмів.
 dezinfekzija2

Малюнок 36

   Методи дезінфекції:
   При проведенні дезінфекції користуються двома основними методами: фізичним і хімічним. Можна ще виділити третій – комбінований, при якому фізичні та хімічні методи знезаражування застосовуються одночасно (наприклад, прання білизни в гарячій воді з милом). Фізичні методи дезінфекції проводять за допомогою механічних, термічних та променевих засобів (мал. 36).
   Механічні засоби забезпечують видалення, але не знищення мікроорганізмів. Це чищення, протирання, миття, прання, витрушування, підмітання, провітрювання. При використанні пилотягів видаляється до 98% мікроорганізмів. Вентиляція достатньо ефективна, коли її тривалість не менша, ніж 30-60 хв.
   Термічні засоби ґрунтуються на застосуванні високих та низьких температур, а саме: гаряче повітря, водяна пара, кип’ятіння, пастеризація, спалювання, пропалювання, заморожування, висушування. Прасування білизни є дезінфікуючим засобом, але він діє в основному поверхнево. Замороження не викликає загибелі мікроорганізмів, але призводить з часом до зменшення їх кількості.
Висушування протягом тривалого часу призводить до загибелі великої кількості мікробів.
   Променеві засоби знезаражування – це застосування сонячного світла, ультрафіолетових променів, радіоактивного випромінювання. Прямі сонячні промені згубно діють на багатьох збудників інфекційних захворювань. Проте цей метод залежить від пори року, погоди, і тому використовується як допоміжний. Ультрафіолетове опромінювання використовують для знезараження повітря в приміщеннях. Для цього застосовують бактерицидні лампи. Радіоактивне опромінювання має згубну дію на всі види мікроорганізмів та їх спори. В окремих випадках для дезінфекції використовують ультразвук.
   Хімічні методи дезінфекції знайшли широке застосування на практиці. В їх основі лежить використання різних хімічних речовин, які вбивають мікроорганізми. Хімічні речовини мають різну дію на мікроорганізми:
   - бактерицидну – здатність вбивати бактерії;
   - бактріостатичну – пригнічують їх життєдіяльність;
   - віруліцидну – здатність вбивати віруси;
   - фунгіцидну – здатність вбивати грибки.
   Серед хімічних дезінфікуючих засобів виділяють засоби м’якої дезінфекції, які використовують для дезінфекції шкіри рук, одягу, білизни, і сильної - для знезараження дуже забруднених матеріалів (взуття, туалетів тощо).
   До хімічних дезінфікуючих засобів належать:
   - хлор і його сполуки (р-ни хлорного вапна, хлорамін);
   - галогени (йод, йодонат, р-ни Люголя);
   - окисники (перекис водню, перманганат калію);
   - феноли (фенол, лізол);
   - спирти (етиловий, метиловий);
   - альдегіди (формалін, формальдегід);
   - кислоти, луги, барвники, солі важких металів та інші.
   До цих розчинів ставляться певні вимоги:
   - мала ємність;
   - зручність та ефективність застосування;
   - відсутність токсичної дії на організм людини.
   Вибір дезінфікуючих розчинів залежить від матеріалу, з якого виготовлений інструмент перукаря.

Прокоментувати:

вгору